Світлий тиждень

Тиждень після Великодня, який цього року припадає на період з 20 по 26 квітня, називається Світла седмиця або Світлий Великодній тиждень. У цей час прийнято відпочивати, ходити в гості, вітати один одного, кажучи: “Христос Воскрес – Воістину Воскрес!”. 

Понеділок світлого тижня

Починаючи з понеділка можна ходити в гості. Першим до родичів в будинок заходить чоловік. На святковий стіл гість приносить паски, крашанки та символічні подарунки. 

Вівторок Світлого тижня

Раніше в деяких місцях з вівторка, а частіше з середи дівчата починали водити хороводи, тому середа називалася "хороводниця". Хороводи тривали з цього дня вечорами до Трійці.

Середа Світлого тижня

По середах "Великодніх свят" багато селян влаштовували танці і веселощі. І дорослі, і діти збиралися "на музику", щоб проводити святки. Ці три дні Великоденських свят були щасливим часом гостювання, молодіжних ігор та забав. Дорослі шукали в ці дні квіти рясту (ряст), а знайшовши – топтали їх примовляючи: "Щоб і на той рік дочекатися рясту топтати".

Четвер Світлого тижня

У перший четвер після Великодня дівчата зазивали весну, виконуючи на пагорбах зворушливі пісні. Починаючи з четверга можна було влаштовувати оглядини і молоді люди приглядали собі наречену. Колись на четвертий день пасхального тижня "водили кобилу". На палиці робили голову, прив'язували хвіст, накривали веретена. Зверху на цього коня сідали бажаючі покататися.

Святкування до четверга вже закінчується, але на столах ще можуть стояти паски, крашанки і звучати: "Христос воскрес-Воістину воскрес!". Так дозволялося відзначати протягом 40 днів – до самого Вознесіння.

 П'ятниця Світлого тижня

У п'ятницю був Прощений день, який особливо пишно і урочисто відзначався молодятами, до яких приходили близькі родичі. У цей день за традицією дівчата вмивалися крижаною водою, яка, вважається, допомагає весь рік залишатися здоровою.

Субота Світлого тижня

Хороводниця відзначалася в суботу. Вдень починався розпал молодіжних ігор і гулянь. Наприклад, було популярно грати в катання яєць. Всі бажаючі складають півколом свої фарбовані яйця при низькій гірці, після чого один з них скачує своє яйце зверху, намагаючись збити якомога більше чужих. Всі збиті яйця гравець забирає собі, але якщо нічого не вийшло, то свого він позбавлявся. Учасники повинні були красиво і оригінально розписати свої яйця, щоб їх легко було відрізнити від чужих. До речі, ця традиція прийшла ще з язичницьких часів, де вона була покликана пробудити сили землі і забезпечити хороший урожай.

Неділя Світлого тижня

Молоді люди або дівчата, одягнені в яскраві вбрання, збиралися в групи і гукали своїх товаришів, які одружилися в минулому році. Вони обходили своє село і найближчі сусідні. Для молодят день мав велике значення, оскільки до нього чоловік не міг залишати дружину одну, але вже після міг надовго виїхати працювати, переклавши на плечі дружини весь вантаж господарських турбот. У цей день проводжали Великдень, проводили обряди зустрічі весни, масові гуляння.