Цікаві факти про річку Дніпро

-Річка Дніпро є однією з найбільших в Європі. Четверта за довжиною після Волги, Дунаю та Уралу.

-Протікає вона по території 3-х країн. Це Росія, Білорусь і Україна.

-До будівництва на річці водосховищ, її природна довжина становила 2 285 км. В даний час довжина дорівнює 2 201 км. З них на Україну припадає - 981 км.

-Свій початок річка бере на висоті 220 метрів над рівнем моря на Валдайській височині (Росія, Смоленська обл.). У цих місцях багато боліт. З одного з них і випливає маленький струмочок. 

-Назва річки - Дніпро, походить від скіфського «Данапр», що перекладається як «глибока річка» (дан - річка + апр - глибокий).

-Річка Дніпро протікає через такі області України: Чернігівська, Київська, Черкаська, Кіровоградська, Полтавська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська.

-Середня глибина річки становить - 6-12 м.

-За своєю довжиною річка умовно ділиться на 3 частини:

• Від витоку до Києва - верхня течія (Верхній Дніпро), довжина становить 1320 км.

• Від Києва до Запоріжжя - середня течія (Середній Дніпро) - 555 км.

• Від Запоріжжя до гирла - нижня течія (Нижній Дніпро) - 326 км.

Верхня течія пролягає по лісовій зоні. У середній течії переважають лісостепи та степи. Нижня течія - степова зона. 

-Після Херсона річка розпадається на рукави, і утворюється дельта, площа якої дорівнює 350 км². У неї входить безліч островів і озер. Шлях водного потоку закінчується в Дніпровсько-Бузькому лимані. Він прісноводний, розташовується в північній частині Чорного моря. Максимальна глибина цієї водойми досягає 12 метрів. Через лиман до Херсона піднімаються вгору за течією морські судна.

-Найбільша гребля на річці Дніпро - Дніпровська ГЕС. Розташована в Запоріжжі. Побудована в 1927-1932 роках.

-Річка Дніпро є важливою транспортною артерією. На всіх водосховищах є шлюзи, що дозволяють суднам безперешкодно здійснювати пасажирські та вантажні рейси по водній гладі. Тобто існує транспортний коридор, по якому судна ходять від гирла до Дорогобужа (Росія). Це відстань - 1 990 км. Існують також штучні водні системи, що зв'язують річку з Західною Двіною, Німаном, Бугом.

-Уже в середині XX століття почали давати про себе знати екологічні проблеми. Це, в першу чергу, забруднення води промисловими стоками та хімікатами сільського господарства. Сюди слід додати побутові відходи. Вони засмічують не тільки воду, а й береги великої ріки. Спостерігаються руйнування охоронної прибережної зони в результаті порушень правил забудови.

-У 1986 році в Дніпро потрапили радіоактивні елементи. Стало це можливим після Чорнобильської аварії. Атомна станція розташовується всього лише за 30 км від Київського водосховища. Збільшилася площа боліт, цьому посприяло будівництво 6 гребель, які перегородили річку.